Wiosna to nieodmiennie początek sezonu pastwiskowego. Dla konia pastwisko jest bardzo ważne – zarówno jeśli chodzi o jego zdrowie, jak i dobre samopoczucie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że sezon pastwiskowy będzie dla naszego wierzchowca szczęśliwy i bezpieczny!

Początek sezonu pastwiskowego

1. Przegląd pastwiska

Po sezonie jesienno-zimowym zarówno ogrodzenie, jak i samo pastwisko wymagają dokładnego przeglądu. Koniecznie sprawdź, czy nie pojawiły się ubytki w ogrodzeniu, dziury w nawierzchni, a może jakieś ostre przedmioty? Zanim rozpoczniesz sezon pastwiskowy, pastwisko powinno zostać dokładnie posprzątane także z odchodów.

2. Ogrodzenie

Pamiętaj, że ogrodzenie pastwiska powinno być wytrzymałe i bezpieczne. Zanim wypuścisz konie, sprawdź, czy nie wymaga napraw bądź wymiany. Spotyka się ogrodzenia drewniane, z PCV, metalowe, a nawet z samego pastucha. Wszystkie mają swoje dobre i złe strony, warto dobrze przemyśleć, które najlepiej sprawdzi się w przypadku twojego wierzchowca.

3. Ostrożnie z trawą

Pastwisko przygotowane, konie odrobaczone, zielona trawa kusi… jednak nie ulegaj pokusie wypuszczenia konia od razu na cały dzień na pastwisko! Zimowy sposób żywienia koni opiera się głównie na suchych paszach objętościowych (siano, słoma) i znacząco różni się od letniej metody karmienia. Przeważa w niej zielonka zawierająca dużo białka, składników mineralnych i cukru. Dodatkowo pierwsza wiosenna trawa jest bogatsza w cukry niż ta, która rośnie w pełni lata. Mając na uwadze, jak wrażliwy jest koński układ pokarmowy, należy stopniowo przyzwyczajać jego organizm do przyswajania nowej paszy. Początkowo ogranicz wypas do 1–2 godzin i z czasem wydłużaj ów czas, aż zwierzę całkowicie przestawi się na nowy tryb żywienia. Pamiętaj też, by nie wypuszczać konia na pastwisko z pustym żołądkiem, aby uniknąć zbyt łapczywego pochłaniania świeżych źdźbeł. Zbyt gwałtowna zmiana systemu żywienia może doprowadzić do groźnych dla życia kolek, zaburzeń w gospodarce białkowej czy ochwatu.

4. Odrobaczenie

Przed wypuszczeniem koni na pastwisko odrobacz swoje wierzchowce. Żeby odrobaczenie było skuteczne, musi być przeprowadzane różnymi preparatami i objąć całe stado.